Hem
Axel Berntsson, vd på Absolent. (Absolent)

Absolent vänder till förlust

First North-listade luftreningsbolaget Absolent redovisar ett justerat rörelseresultat på minus 4,1 miljoner kronor. Därmed vänder industribolaget till förlust under det andra kvartalet 2020 jämfört med en vinst på 30,1 miljoner under motsvarande kvartal i fjol.

I det andra kvartalet ingår kostnader om 58 miljoner kronor till följd av det åtgärdsprogram som inleddes i juni.

Vd Axel Berntsson skriver i rapporten att åtgärdsprogrammet löper enligt plan. På lång sikt väntas det minska koncernens kostnader på årsbasis med 50-60 miljoner kronor.

Vidare skriver han att affären i Kina efter ett svagt första kvartal har återgått till en historiskt hög nivå av orderingång.

Andra kvartalet

Omsättning: 197 mkr
2019: 220 mkr

Justerat rörelseresultat: −4,1 mkr
2019: 30,1 mkr

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen