Hem
(© FOTOGRAF KLAS SJÖBERG)

Billerud Korsnäs spår fortsatt stark marknad 2022

Pappersbolaget Billerud Korsnäs ökar sin omsättning med 13 procent och rörelseresultatet med 125 procent i det första kvartalet, jämfört med motsvarande period förra året. Det framgår av torsdagsmorgonens delårsrapport.

Omsättningen kommer in strax under analytikernas förväntningar medan rörelseresultatet kommer in över. Även den justerade rörelsemarginalen slår analytikernas förhandstips.

Billerud Korsnäs skriver i rapporten att bolaget sett en stark försäljningstillväxt och stabil produktion i kvartalet som gått och spår att de starka marknadsförutsättningar kommer att bestå året ut.

– Trots de mer osäkra makroekonomiska utsikterna på våra huvudmarknader är vi övertygade om att de flesta av våra produkter riktar sig till mycket motståndskraftiga slutsegment, säger vd Christoph Michalski i rapporten.

Första kvartalet

Omsättning: 7 397 mkr
Väntat (Infront): 7 490 mkr
2021: 6 520 mkr

Rörelseresultat: 1 189 mkr
Väntat (Infront): 943 mkr
2021: 528 mkr

Justerad rörelsemarginal: 22%
Väntat (Infront): 19%
2021: 15%

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen