Hem
Skönabäck i Skåne (Skånegårdar)

Hemliga friare när miljardär säljer gods för 175 miljoner

Det anrika godset Skönabäck i Skåne är till salu för 175 miljoner kronor, rapporterar Sydsvenskan. I priset ingår ett obebott slott i nyklassicistisk stil från 1815, elva lägenheter, över 400 hektar mark och 60 hektar skor.

Säljare är en ägarstiftelse till den döda fastighetsmiljardären Sten Mörstedt. Den stora frågan är: Vem har råd?

”Hästfolk, skånska lantbrukare och utländska intressenter är med i diskussionerna kring godset”, skriver mäklarna i ett pressmeddelande.

Skurups kommunalråd Lena Axelsson (S) säger även att ett stort hotellföretag är en av spekulanterna som blev uppvaktad av dem för att presentera sina planer.

– Det här är en möjlighet till nya arbetstillfällen (...) Konceptet vi fick till oss var synnerligen intressant, säger Lena Axelsson.

bakgrund
 
Sten Mörtstedt
Wikipedia (sv)
Sten Mörtstedt, född 1940 i Karlskoga, död 15 december 2020 i Schweiz, var en svensk fastighetsmäklare och finansman. Han var bosatt i Schweiz men verkade huvudsakligen i London, Storbritannien.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen