Hem
Ribbenvik. (SVT)

Ribbenvik: Drygt 200 000 flyktingar kan vara i underkant

Det kan komma fler ukrainska flyktingar till Sverige före halvårsskiftet än de 212 000 som Migrationsverkets högsta scenario pekar på. Det enligt generaldirektör Mikael Ribbenvik som deltar i SVT:s Agenda.

Han säger att han först tänkte att siffran i det högsta scenariot inte kunde stämma eftersom den var ”för stor att ta in”, men att den kan vara i underkant. Generaldirektören pekar till exempel på att fler ryska attacker skett i västra Ukraina och att fler utan förankring i övriga Europa nu flyr.

– Och att man börjar röra sig från gränsstaterna, från Polen in i Tyskland. 10 000 per dag kommer till Berlin nu.

På en fråga om det kan innebära dubbelt så många än i det högsta scenariot säger han att det inte går att svara på. Scenarierna bygger på vissa antaganden som just nu faller ut, säger Ribbenvik.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen