Hem

Sämsta börsdagen på 10 år för SAS

Flygbolaget SAS aktie föll på börsen och noterades så lågt som minus 18 procent på torsdagsförmiddagen. Aktien stängde på minus 15,4 procent.

SAS aktie har, de senaste tre månadera, lyft med nära 60 procent de senaste tre månaderna, vilket enligt Direkt kan ha orsakat fallhöjd i aktien.

Dumpningen av SAS aktie skedde efter att bolaget rapporterat sitt fjärde kvartal och därmed även helår på torsdagsmorgonen. Det fjärde kvartalet var mycket starkt, men helåret ”otillfredsställande”, enligt bolaget självt.

Sydbanks analytiker Jacob Pedersen uttryckte skepsis kring delårsrapporten. I en intervju med Ritzau sa han:

– Hur kan det vara så att dessa rejäla resultatframsteg i fjärde kvartalet vänder till stora minskningar i första kvartalet? Man sitter lite med en förnimmelse av att det är avsättningar som gjort att fjärde kvartalet blev så bra.

Nordea ansåg dock att rapporten var i linje med förväntningarna och behöll både rekommendationen köp och riktkursen 22 kronor.

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen