Så kan du investera i självlagring och logistik
Fastigheter är ett viktigt tillgångsslag för att sprida risken i ditt sparande. Att spara i en global fastighetsfond kan ge en diversifierad avkastning både från värdeökning av fastigheten över tid och utdelning från löpande hyresintäkter.
– Ur ett riskperspektiv är det mycket klokt att investera globalt, i synnerhet i fastigheter då dess värdeutveckling främst drivs av lokala faktorer som tillväxt, infrastrukturutveckling, urbanisering och landets ekonomiska- och politiska utveckling. När pendeln svänger och bostadspriserna pekar neråt, och aktier och fastighetsvärden sjunker, slår det ofta över hela spektrumet, säger Michael Gobitschek, portföljförvaltare av SKAGEN m2.
Dessutom har fastighetsmarknaden blivit mycket mer specialiserad och större under det senaste decenniet. Investerare erbjuds bra diversifiering i olika segment av fastighetsmarknaden som tidigare inte var så enkla att investera i såsom vårdfastigheter, självlagring, logistik och datacenter.
– Det här är snabbt växande alternativa fastighetssegment som numera konkurrerar med de traditionella som exempelvis kontor, handel och bostäder, säger Michael Gobitschek.