Dom: Bravida saltade 202 fakturor med totalt 1,6 miljoner
Bravida har organiserat och systematiskt saltat fakturor under flera år, skriver Malmö tingsrätt i sin dom mot installationsbolagets tidigare chefer.
”Det har varit fråga om 202 fakturor till ett sammanlagt belopp om 1 685 530 kronor (4 235 timmar gånger 389 kronor)”, skriver tingsrätten.
Vidare skriver tingsrätten att verksamheten varit svårupptäckt. I ljudfilen som visselblåsaren skickade in framgår att avdelningschefen uppmanade anställda att salta fakturorna.
– Jag har ju tjatat hål i huvudet på folk. Det finns inte jobb på 1 timme, säger visselblåsaren i den läckta ljudfilen.
– Ja men det är bra om de sätter 1 timme då kan du lägga på en timme, svarar den avdelningschef som tingsrätten dömt till fängelse.
Det här gäller saken
På torsdagen 9 oktober startade rättegången i Malmö tingsrätt mot tre tidigare chefer på Bravida.
De misstänks ha lurat Region Skåne på 2,3 miljoner kronor och åtalas för grovt bedrägeri.
En visselblåsare skickade en ljudfil till Region Skåne 2023 där det hörs hur två chefer pressar en anställd att salta fakturor.
När Region Skåne fick inspelningen inleddes en granskning av Bravidas avtal. Bravida bekräftade därefter att det förekommit fusk med faktureringen.
Åklagaren har yrkat på över ett års fängelse för avdelningschefen och villkorlig dom och böter för de andra två.