Falkenhäll: OMXS30 går omärkt om S&P 500 när kronan stärks
Den historiskt svaga kronan har gynnat svenska investerare på utländska börser. Men i takt med att den svenska valutan stärkts mot dollarn har även den relativa avkastningen för svenska sparare på USA-börsen minskat.
SEB:s valutastrateg Richard Falkenhäll har räknat på det och redogör i sin krönika i Omni Ekonomi hur OMXS30 trots allt gett bättre klirr än S&P 500 i år.
Sparar du i aktier eller fonder i utlandet? Det är inte helt ovanligt att svenska sparare har allokerat en del av sitt sparande till utländska fonder eller aktier som är prissatta i någon annan valuta än kronan, vanligtvis euro eller dollar.
Det kan finnas goda skäl till det, men samtidigt medför det ytterligare en källa till marknadsrisk – växelkursrisk – som kan påverka avkastningen på ditt sparande.
De senaste åren när kronan har försvagats trendmässigt år för år har det här varit en gynnsam faktor som har bidragit positivt till avkastningen när du räknar om värdet av det utländska innehavet till kronor.
Vi har lite förenklat titta tillbaka för att se hur viktig den här växelkurseffekten har varit för den totala avkastningen på utländska aktier under de senaste åren. Mellan 2013 och 2019 steg det breda amerikanska aktieindexet S&P 500 med cirka 130 procent, vilket är rejält mycket bättre än utvecklingen för det bredare europeiska indexet Stoxx 600 (+49%) och OMXS30 (+60%).
Samtidigt var det här en period då kronan trendmässigt försvagades parallellt med en rejäl förstärkning av dollarn. Räknar man om utvecklingen under samma period för en svensk sparare, och då också tar hänsyn till växelkurseffekten mot euro och dollar, var uppgången för S&P 500 istället 230 procent under perioden 2013 till 2019.
Växelkursförändringar har ju ingen direkt effekt på avkastningen på OMXS30, utan uppgången var fortfarande 60 procent medan kronförsvagningen mot euron bidrog till att höja avkastningen för Stoxx 600 till 82 procent under perioden. Växelkursförändringar gav alltså ett rejält tillskott till avkastningen på utländskt sparande som inte hade något som helst att göra med hur börserna utvecklades.
Självklart har växelkursförändringar även indirekta effekter och kan påverka lönsamheten hos enskilda bolag och därmed också aktiepriser. Den typen av effekter har vi bortsett ifrån här.
Sedan årsskiftet har kronan stärkts mot de flesta valutor, om än i begränsad omfattning. Självklart har det haft motsatt effekt på svenska sparares avkastning i utländska aktier under året. Samma jämförelse av avkastningen som tidigare för respektive börsindex, fast sedan årsskiftet, visar att S&P 500 i skrivande stund har stigit med cirka 5 procent, vilket återigen är bättre än OMX på plus 1,7 procent och Stoxx 600 som har fallit med 11,5 procent under samma period.
Om vi återigen tar med växelkurseffekten med en något starkare krona under året blir bilden dock annorlunda. Då är avkastningen istället 1,4 procent för S&P 500, 1,7 procent för OMX och 12,7 procent för Stoxx 600. Trots att S&P 500 har stigit betydligt mer än OMX under året medför kronförstärkningen mot dollarn att avkastningen ändå blir negativ för en svensk sparare och lägre än avkastningen på OMX.
Hittills har återhämtningen för kronan varit begränsad jämfört med den försvagning som har skett under de senaste åren. Kronan är fortfarande undervärderad och vi räknar med att den kommer att fortsätta stärkas under de kommande åren. Det riskerar alltså att påverka avkastningen negativt på placeringar i utländska aktier eller fonder även framöver.
Risken är nog ganska liten att kronan ska bli lika stark igen som den var under de första åren på 2010-talet, men det kan ändå vara värt att hålla ett öga på kronan om man äger utländska aktier eller fonder.
Bakgrund | Richard Falkenhäll
• Valutastrateg på SEB.
• Är makroekonom med fokus på bland annat valutor och penningpolitik. Har tidigare varit portföljförvaltare på Riksgälden.
• Skriver om valutor varannan lördag.
Fotnot: Skribenten representerar ett företag som är aktör med egna intressen på marknaden.