Hem
ZICCUM ABANNONS

Biotech-bolaget Ziccum genomför nyemission

Ziccum AB har utvecklat en unik plattform, LaminarPace®, som omvandlar flytande biologiska läkemedel till värmestabila pulver. Efter torkningen blir läkemedlen enkla att hantera och kan inhaleras istället för injiceras. Bolaget genomför nu en nyemssion för fortsatt utveckling av plattformen.

– Vår teknologi bidrar med stabilitet och drastiskt lägre kostnader, vilket öppnar upp för förbättrade och nya behandlingar, säger Ann Gidner, vd Ziccum AB.

Marknaden för biologiska läkemedel, vacciner och mRNA växer kraftigt. mRNA-läkemedel och -vacciner är dock mycket ömtåliga och kräver extrem nedkylning från tillverkning till patient, med höga kostnader som följd.

Traditionella metoder för torkning förstör ofta läkemedlens biologiska innehåll. Ziccums teknik, som läkemedelsbolagen köper via licens, kan bevara läkemedlens aktivitet på en perfekt nivå – i vissa fall kan den även öka.

Fakta om emissionen

Emissionsbelopp: 30 MSEK

Emissionskurs: 0,86 SEK per unit

Teckningstid: 26 november – 10 december 2024

Företräde: Emissionen genomförs med företräde för befintliga aktieägare

Teckningsanmälan: ziccum.com

Få full tillgång till Omni Ekonomi

  • Alla mediers affärsnyheter på ett ställe
  • Upplåst innehåll från världens ledande medier
  • Dagliga aktieanalyser direkt i appen
Bli medlem
Detta är en annons från vår partner, den är inte skriven av journalisterna på Omnis redaktion. Innehållet behöver inte nödvändigtvis reflektera Omniredaktionens åsikter.