Hem
Additiv tillverkningscell på GKN Aerospace i Trollhättan (Pressbild)

GKN satsar 600 miljoner – kan skapa 150 jobb i Trollhättan

Flygmotortillverkaren GKN Aerospace investerar 50 miljoner pund, motsvarande 673 miljoner kronor, i fabriken i Trollhättan. Energimyndigheten går in med 152 miljoner kronor.

Syftet är att industrialisera additiv tillverkning, enligt ett pressmeddelande. Rent konkret betyder det att tillverkningsmetoden för flygmotorkomponenterna ska ändras från att använda stora gjutgods och smiden till att byggas upp lager för lager med metalltråd eller pulver och laser, skriver lokaltidningen TTELA. Sajten Flightglobal menar att det rör sig om ny teknik för 3D-utskrifter.

Satsningen förväntas vara i drift under 2024 och kan innebära uppemot 150 nya arbetstillfällen på anläggningen i Trollhättan.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen