Källor: Kina stödköper yuan – vill bromsa fallet
Kinas statliga storbanker har utfört stabiliseringsåtgärder för yuanen, uppger källor för Reuters. Genom att suga upp likviditet på utländska marknader och samtidigt aktivt sälja dollar i Kina uppges man vilja bromsa valutans och även börsens fall.
– Det är en tydlig policysignal för att stabilisera yuanen och motverka det negativa marknadssentimentet kring aktier, säger Natixis ekonom Gary Ng till Reuters.
Shanghais kompositindex föll 2,7 procent på måndagen – det största tappet sedan i april förra året.
Samtidigt avstod Kinas folkbank under natten att sänka den ettåriga LPR-räntan, något som enligt bedömare hade pressat yuanen ytterligare.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen