Notch plockar ut 150 miljoner – noll intäkter för nya bolaget
Minecraftskaparen Markus ”Notch” Persson plockar ut 150 miljoner kronor i aktieutdelning från sitt bolag Notch Enterprises. Utdelningen är mindre än en tredjedel av vad den var föregående år, skriver Breakit.
I den årsredovisning som Notch Enterprises nyligen lämnade in till Bolagsverket framgår det att företaget har tillgångar på över 14 miljarder kronor.
Perssons nya spelstudio Rubberbrain redovisar samtidigt noll kronor i intäkter för 2018. Minecraftskaparen har tidigare beskrivit projektet som om ett namn som väntar på en idé.
Läs även
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen