Palantirs vinst lyfte 307 procent – aktien stiger
AI-bolaget Palantir redovisar kraftig tillväxt för det första kvartalet 2026. Omsättningen ökade med 84 procent och vinsten med 307 procent – båda över analytikernas förväntningar. Den amerikanska kommersiella försäljningen landade på 595 miljoner dollar, vilket var under estimaten.
Vd Alex Karp skriver i sin kommentar att Palantir som enda bolag valt att helt fokusera på att skala upp fördelarna med de senaste AI-framstegen. ”Våra finansiella resultat visar nu en styrka som överträffar resultatet för i princip alla mjukvaruföretag i historien”, fortsätter han.
Aktien stiger i efterhandeln.
Första kvartalet
Vinst per aktie: 33 cent
Väntat: 28 cent
Omsättning: 1,63 miljarder dollar
Väntat: 1,54 miljarder dollar
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen