Rapport: ”Klimatflation” pressar brittiska priser 2050
Storbritannien går mot en ”klimatflationskris”, där allt mer extremt väder kan öka matpriserna med mer än en tredjedel till 2050. Det visar en rapport från tankesmedjan Autonomy Institute, skriver The Guardian.
Enligt tankesmedjan är Storbritannien särskilt utsatt för eventuella störningar i produktions- och leveranskedjor på grund av värmeböljor och torka. Om inte den brittiska regeringen så småningom ingriper riskerar över 1 miljon medborgare att hamna i fattigdom på grund av det.
Den brittiska inflationen ökade mer än väntat till 3,6 procent i juni, drivet bland annat av ökade matpriser. Enligt Storbritanniens största återförsäljare beror det delvis på att frukt- och grönsaksskördar har påverkats av varmt, torrt väder, vilket i sin tur har spätt på priserna.