Flygstrejk kan innebära stopp på Bromma och LandvetterOm fackförbundet Transport inte kommer överens med Almega kan strejk bryta ut för bevaknings- och säkerhetspersonal på svenska flygplatser 3 juli. 26 juni 2023, 06:17
”Det är ingen börskrasch nu om vi jämför med historiken”Årets volatila utveckling har överraskat många efter Stockholmsbörsens goda utveckling 2021. Det skriver TT:s Tobias Österberg, som reder ut om vi befinner oss i en börskrasch. 27 januari 2022, 13:23
Omni Ekonomi söker vassa redaktörer till i sommarMånga företag går på sparlåga under semestrarna, men absolut inte Omni Ekonomi. Därför söker vi nu ekonomiredaktörer som förstärker redaktionen under sommaren.
G20-länderna ställer sig bakom den globala minimiskattenG20-ländernas finansministrar godkänner förslaget om en global bolagsskatt för att stoppa företag att flytta sina vinster till skatteparadis, rapporterar Reuters.