Elflygstillverkare flyttar in på flygplats på HisingenNystartade elflygstillverkaren Heart Aerospace har tecknat avtal med Castellum om en lokal på 1 800 kvadratmeter på Säve flygplats på Hisingen i Göteborg. Det skriver fastighetsbolaget i ett pressmeddelande.
Sernekes jättetorn försenas – Länsstyrelsen bromsarDetaljplanen för vad som ska bli Nordens högsta hus – Karlatornet i Göteborg – godkändes av kommunen för två veckor sedan. Men nu drar Länsstyrelsen i bromsen och kräver fler utredningar.
”Utformad att vara den säkraste Volvon”Den banbrytande och helt elektriska SUV:en EX90 markerar starten på en ny era. Upptäck Volvo Cars säkraste, tystaste och mest tekniskt avancerade bil någonsin.
Geely bygger jättecenter i Göteborg – 3 500 anställdaVolvo Cars ägare, kinesiska Geely, ska bygga ett innovationscenter för Europa i Göteborg. Fokus ska ligga på att utveckla elfordon, skriver GP.27 juni 2017, 18:38