Mexikos president föreslår ”nytt EG” för LatinamerikaLatinamerika och de karibiska länderna bör gå samman i ett ekonomiskt block likt EU-föregångaren EG. Det föreslog Mexikos president Andrés Manuel López Obrador i går när de latinamerikanska länderna samlades till ett toppmöte i Mexico City. 19 september 2021, 14:41
Biden om Kuba: Protesterna saknar motstycke De regeringskritiska protesterna på Kuba saknar motstycke, säger USA:s president Joe Biden i en kommentar om oroligheterna i landet.
Omni Ekonomi söker vassa redaktörer till i sommarMånga företag går på sparlåga under semestrarna, men absolut inte Omni Ekonomi. Därför söker vi nu ekonomiredaktörer som förstärker redaktionen under sommaren.
Analys: Castro gör allt för att bevara sina intressen Miguel Díaz-Canel kommer att bli den förste kubanske statschefen som inte bär namnet Castro på över 40 år. Men vad innebär egentligen maktskiftet?
Kuba har utsett Miguel Diaz-Canel till ny president Kuba har fått en ny ledare och för första gången på över 40 år heter han inte Castro. 19 april 2018, 16:06