Hem
ToppnyheterSenaste nytt

Totalförsvaret

Försvarsboomen

Källor: Ukraina pausar order från Ek-bolag efter drönarstrul

Det ukrainska försvaret pausar nya beställningar av attackdrönare från Daniel Eks tyska försvarsstartup Helsing. Anledningen är att flera problem med drönarna upptäckts vid fronten, rapporterar Bloomberg med hänvisning till källor och en hemlig tysk militärrapport som nyhetsbyrån tagit del av.

19 januari, 12:38

Försvarets framtid

Hagströmer om ÖB:s krav på bolagen: ”Ett wake up call”

Överbefälhavare Michael Claesson kräver att totalförsvaret blir en given punkt för bolagsstyrelser och uppmanar styrelserna att säkra bolagens robusthet i händelse av kris och krig, skriver DI.

11 januari, 09:13
Sven Hagströmer.

Försvarets framtid

ÖB: Förbered ditt företag för kriget

Totalförsvaret måste bli en viktig punkt på agendan för varje svensk bolagsstyrelse. Det säger Sveriges överbefälhavare Michael Claesson till DI. Just nu är det för lätt att lägga över ansvaret för frågan på säkerhetschefer, men alla behöver göra sin del för att upprätthålla Sveriges robusthet.

8 januari, 12:13

Försvarets framtid

Näringslivet vill spela större roll i totalförsvaret

Företag vill ha en mer aktiv roll i att stärka det svenska totalförsvaret. Det säger flera branschorganisationer som Ekot pratat med efter att utredningen om näringslivets försörjningsberedskap presenterades den 10 juni.

24 juni 2025, 06:40
Genrebild.