Hem
Illustrationsbild. (Eugene Hoshiko / AP)

Utländskt kapital lyfter Tokyo till högsta nivån sedan 1990

Tokyobörsen har gått urstarkt i år och huvudindex Nikkei 225 handlas efter ett rally på 28 procent sedan årsskiftet på den högsta nivån sedan våren 1990. Fortsatt låga räntor kombinerat med uppskruvade vinstestimat för storbolagen har lett till ett stort inflöde av utländskt kapital, rapporterar Nikkei Asia.

– Den ekonomiska och resultatmässiga tillväxten har varit väldigt stark i Japan, säger Nuveens investeringschef Saira Malik.

Hedgefonden Village Capital samt Goldman Sachs och Blackrock finns bland de aktörer som tror att uppgången kommer att fortsätta. Kapitalförvaltaren Eastspring menar att Tokyobörsen visserligen inte ser billig ut längre men att det fortfarande finns gott om avkastning att hämta.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen