AWARDIT: FAYES I AVTAL OM YTTERLIGARE AKTIEKÖP, FÅR 92,5%
Fayes Investeringar 1 har ingått avtal om förvärv av ytterligare aktier från större aktieägare i Awardit till ett pris om 133 kronor per aktie, varigenom Fayes blir ägare till cirka 92,5 procent av aktierna och rösterna i bolaget.
Det framgår av ett pressmeddelande på måndagskvällen.
Den 25 mars 2024 offentliggjorde ett konsortium bestående av Polaris Private Equity, Niklas Lundqvist (grundaren av Awardit), Samir Taha (dåvarande styrelseordförande i Awardit) och större aktieägarna Filip Engelbert och Jonas Nordlander, ett rekommenderat kontant offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Awardit genom Fayes Investeringar. Erbjudandet uppgick till 132 kronor kontant per aktie. Den 12 juni 2024 offentliggjorde Fayes att erbjudandet var avslutat, varvid Fayes blev majoritetsägare i Awardit med cirka 67,1 procent av aktierna.
Avtalet har nu ingåtts, varvid Fayes förvärvar aktier motsvarande cirka 19,5 procent av samtliga aktier och röster i Awardit, till ett pris av 133 kronor per aktie. Transaktionen förväntas slutföras under maj 2025.
Som en följd av detta avser Fayes att påkalla tvångsinlösen för att förvärva samtliga resterande aktier i Awardit och att verka för avnotering av Awardits aktier från NGM Nordic SME.