Batljans sänke rusade nära 200 procent efter avtal
Swedish Stirling, med Ilija Batljan på ägarlistan, studsade nästan upp över 200 procent på börsen under torsdagen. Trots det är kursen ner 99 procent det senaste året efter att miljöteknikbolaget beslutat om likvidation. Vid stängning var aktien upp över 65 procent.
Torsdagens rally sker i spåren av ett pressmeddelande som skickades ut i går kväll. Swedish Stirling har ingått ett avtal om att sälja merparten av bolagets tillgångar till Texel Technologies.
Samtidigt betonas det att den eventuella utskiftningen till aktieägarna i samband med likvidationen kommer att vara mycket begränsad eller helt utebli.
”Med andra ord kan inte angiven försäljning förväntas ge upphov till något aktieägarvärde vid senare skifte i likvidationen”, skriver Swedish Stirling.