Hem

CIBUS: FÖRVALTNINGSRESULTAT 19,3 EUR KR 4 KV 2025 (EST: 20,1)

(Tillägg: på flera ställen i texten)

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Fastighetsbolaget Cibus hyresintäkter uppgick till 44,3 miljoner euro under det fjärde kvartalet 2025.

Analytikerna i Infronts sammanställning av tre analytikers estimat hade väntat 45,5 miljoner euro.

Förvaltningsresultatet blev 19,3 miljoner euro mot väntade 20,1 miljoner euro. Förvaltningsresultatet exklusive kostnader av engångskaraktär och valutakurseffekt uppgick till 20,5 miljoner euro.

En kostnad av engångskaraktär om 0,8 miljoner euro togs i kvartalet för överenskommen ersättning till Cibus tidigare vd Christian Fredrixon som lämnade vd-posten i början på december.

" Cibus summerar ett intensivt kvartal och år med fortsatt tillväxt inom dagligvarusegmentet vilket medför ett ökat förvaltningsresultat per aktie med 25 procent för kvartalet och 16 procent för året. Steget in i Benelux har varit en betydande del av tillväxten men även förvärven i våra befintliga marknader har varit och är en viktig del av arbetet", skriver den nya Cibus-chefen Stina Lindh Hök i sitt vd-ord.

Det förbättrade förvaltningsresultatet är primärt en följd av tillväxt genom intjäningshöjande affärer men också ett resultat av sänkta marknadsräntor och bättre marginaler i kreditmarknaden, enligt vd:n.

Driftnettot uppgick till 41,7 miljoner euro. Här hade analytikerna väntat 40,2 miljoner euro.

Kvartalets orealiserade värdeförändringar på fastigheter uppgick till 7,0 miljoner euro (-7,7) medan orealiserade värdeförändringar på räntederivat påverkade med 3,2 miljoner euro (-0,5).

"Fastigheternas marknadsvärde steg eller var stabilt på samtliga marknader utom i Finland, där antaganden om längre uthyrningscykler hade en negativ påverkan", skriver vd:n vidare.

Efter skatt summerade resultatet till 27,3 miljoner euro (2,6).

En utdelning om 0:90 euro per aktie föreslås för helåret 2025 (0:90) fördelat på tolv utdelningstillfällen.

Cibus genomsnittliga ränta sjönk under året och uppgick till 4,0 procent i kvartalet. Räntetäckningsgraden ligger fast på 2,4 gånger och räntebindningstiden har förlängts till 2,7 år med 98 procentig räntesäkringsgrad.

"Vi ser fortsatt en stark kreditmarknad vilket även efter kvartalet har visats genom att Cibus både refinansierat och emitterat nya obligationer om totalt 85 mijoner euro."

Marginalen var 2,1 procent för en löptid på 4 år och är den lägsta som Cibus hittills har erhållit, konstaterar vd:n.

Stina Lindh Hök avslutar sitt vd-ord med att skriva att Cibus ser möjligheter till tillväxt både i befintliga marknader samtidigt som fastighetsbolaget parallellt utvärderar nya marknader i Kontinentaleuropa.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen