Hem

Experter om vågen av omvända vinstvarningar: ”Krävs starka rapporter för att lyfta börsen”

Vi ser nu en fortsättning på trenden att bolagen hållit igen kostnaderna på ett bra sätt och även lyckats bättre med intäkterna. Då blir också vinsterna bättre än prognoserna. Det säger Catella Fonder-förvaltaren Mattias Nilsson till Omni Ekonomi.

Hans kommentar kommer efter att ett gäng bolag – däribland Avanza, Boozt och nu senast Bilia – lämnat omvända vinstvarningar.

– Givet osäkerheten runt covid, komponentbrist, logistikproblem med mera så håller sannolikt även analytikerna tillbaka förväntningarna något, säger Nilsson också som en förklaring.

Men han lägger också till han är ”kluven till vad som behövs för att lyfta kurserna ytterligare, generellt sett”.

– För att Stockholmsbörsen ska fortsätta uppåt i närtid så är det ett måste att rapporterna kommer in starkt.

Analytikerkårens förväntningar släpar efter verkligheten, menar Danske Banks Molly Guggenheimer.

– Enorma stimulanser föder enorm efterfrågan, vilket gör att analytikerna ständigt och utan rast och ro behöver revidera upp sina estimat, säger hon och fortsätter:

– Tillväxten i vissa bolag är så massiv att analytikerna har svårt att prognostisera det på förhand.

Strand Kapitalförvaltning-analytikern David Lindström menar att god kostnadskontroll kan lyfta bolagens marginaler.

Unsupported: Question
expert
Mattias Nilsson
Förvaltare Catella Fonder

”Det är först nu som bolagen har fått klart siffrorna för mars och därmed ser bilden för hela kvartalet. De bolag du nämner är ju rätt olika till naturen och har sina egna anledningar till de positiva överraskningarna. Men generellt så ser vi en fortsättning på tendenserna från de senaste kvartalen att bolagen hållit bra i kostnaderna och om de dessutom lyckats lite bättre med intäktssidan så blir vinsterna snabbt betydligt bättre än prognoserna.

Givet osäkerheten runt covid, komponentbrist, logistikproblem med mera så håller sannolikt även analytikerna tillbaka förväntningarna något.”

expert
Molly Guggenheimer
Aktiestrateg Danske Bank

”Det korta svaret är att analytikerna fortsätter att släpa bakom verkligheten precis som under stora delar av förra året. Enorma stimulanser föder enorm efterfrågan, vilket gör att analytikerna utan ständigt och utan rast och ro behöver revidera upp sina estimat. Dessutom är det lätt att bli nummerblind. Tillväxten i vissa bolag är så massiv att analytikerna har svårt att prognostisera det på förhand. På samma sätt som nedgången i april var lika absurd.”

expert
David Lindström
Analytiker, Strand Kapitalförvaltning

”Det är lite för tidigt att dra alltför förhastade slutsatser av dessa fyra positiva vinstvarningar. De har alla fyra väldigt specifika orsaker som inte nödvändigtvis har bäring på resten av marknaden. Jag tror dock generellt att marginalerna kan överraska på en del håll eftersom pandemin har gjort att företagen sett över sina kostnader och plockat bort en hel del som är onödigt. Fortfarande är till exempel också det ganska kostnadsdrivande resandet begränsat.”

Unsupported: Question
expert
Mattias Nilsson
Förvaltare Catella Fonder

”Jag tror att vi fortsatt få se bra rapportinnehåll men är mer kluven till vad som behövs för att lyfta kurserna ytterligare, generellt sett.”

expert
Molly Guggenheimer
Aktiestrateg Danske Bank

”Jag tror att vi går emot en relativt stark rapportsäsong. Det är också vad de tidiga rapporterna i USA pekar på med 9 av 10 bolag som slår konsensus och på det en väldigt positiv guidance. Med det sagt tror jag att de positiva överraskningarna kommer att vara mindre extrema än Q4:an. Inte för att det gått sämre det här kvartalet, men för att positiva vinstrevideringar redan har haglat in i år. Upprevideringen av Q1-estimaten är faktiskt de största på i alla fall ett decennium. Så konsensus är mer optimistisk vilket rimmar mer med verkligheten, föder mindre positiva överraskningar och troligtvis också mindre aktiereaktion.”

expert
David Lindström
Analytiker, Strand Kapitalförvaltning

”Om jag har rätt gällande marginalerna så kommer prognoserna för hela året 2021 sannolikt att höjas något och det har viss betydelse för aktiekurserna. Samtidigt tyder den fortsatta optimismen, som kvarstår trots långsam vaccinationstakt och brist på komponenter, att aktiemarknadens aktörer redan tittar på 2022 och framåt.”

Unsupported: Question
expert
Mattias Nilsson
Förvaltare Catella Fonder

”För att Stockholmsbörsen ska fortsätta uppåt i närtid så är det ett måste att rapporterna kommer in starkt.”

expert
Molly Guggenheimer
Aktiestrateg Danske Bank

”Q1-rapporterna betyder förhållandevis lite för Stockholmsbörsen. Det vi handlar börsen på är vad som händer efter att ekonomin öppnat upp vilket gör kommande kvartal mer intressanta än Q1 som fortfarande rådde under nedstängning. Med det sagt är värderingen som du säger hög, och positiva vinstöverraskningar helt klart tacksamma för att multiplarna ska komma ner lite.”

Mer om de omvända vinstvarningarna

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen