JOSAB: SPOTLIGHT BESLUTAT OM AVNOTERING, SISTA DAG 15/3 (OMS)
(Omsändning: skickades första gången på fredagskvällen)
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Spotlight har beslutat att Josabs aktie ska avnoteras från handelsplatsen. Sista dag för handel kommer att vara den 15 mars 2022.
Det framgår av ett pressmeddelande från Spotlight.
Den 3 december 2021 beslutade Spotlight att Josab skulle genomgå en ny noteringsprövning. Samma dag meddelade Josab att bolaget köpt 95,6 procent av det kinesiska cleantech-bolaget Clear Industry.
"På grund av omständigheterna i det aktuella bolaget bedömer Spotlight att det inte finns förutsättningar för en ändamålsenlig granskning, genomlysning och övervakning", heter det.
Mot bakgrund av ovanstående anses det inte vara möjligt att fullfölja noteringsprövningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen