Lucy: Sociala medier måste tas med i riskanalysen
Sociala medier spelar en allt större roll i en akties kursrörelser. Om det inte handlar om Redditinducerade blankarjakter, är det företagsledare som ruskar om kursen genom ett mer eller mindre väl valt inlägg på sociala medier. Frågan är då om man ens ska ta risken att köpa bolag där frispråkiga företagsledare kan skapa risker med sina inlägg, skriver Lucy Global Funds förvaltare Therese Nyrén och Kim Hansson i fredagens gästkrönika.
Småsparare eller företagsledare, enskilda personer, påverkar allt oftare bolags aktiekurser genom sitt agerande på sociala plattformar. De blir marknadsaktörer med stor inverkan på aktiekursen i olika bolag, ibland medvetet, ibland utan att inse följderna. Vad betyder denna ökade makt för småsparare och sociala medier för din portfölj?
Ett tydligt exempel på fenomenet är marknadshysterin kring Gamestop i slutet av januari 2021. Historien började i ett community på Reddit, som efter att flera hedgefonder gått ut med att man tagit korta positioner i spelbolaget, bestämde sig för att gå emot dessa och uppmanade småsparare att köpa Gamestop.
Kursuppgången blev dramatisk, en utveckling som förstärktes av att Elon Musk kommenterade på Twitter. Samtidigt begränsade Robinhood, gratisnätmäklaren för småsparare, handeln i bolaget för sina kunder. Kritiken blev massiv i sociala media eftersom det fortsatt gick att handla via traditionella plattformar. SEC undersökte, kongressen kallade de inblandade till förhör och ett drygt år senare tvingades Melvin Capital, den hedgefond som förlorat mest på affären, att stänga ner på grund av förlusterna och att stora investerare tagit sina pengar ur fonden.
För ett år sedan frågade Elon Musk sina följare på Twitter om han skulle sälja 10 procent av sina aktier i Tesla. Ja, svarade de flesta och kursen föll. I Sverige har till exempel Ilija Batljan ett flertal gånger på Twitter kritiserat de som blankar SBB. Sociala medier har blivit en alltmer betydelsefull plattform för finansiell diskussion, ofta med kurspåverkande effekt.
En färgstark vd:s oförsiktiga uttalanden kan få oförutsebara och ibland överdrivna konsekvenser. Hur bedömer man en sådan risk? Har starka vd:ar blivit en riskfaktor?
Risk är per definition sådant som inte är känt i förväg. Att bedöma risker är en del av att till exempel välja vilka aktier som ska ingå i en portfölj. Men det är en sak att bedöma marknadsförutsättningar och trender, att räkna på avkastning, balans- och resultaträkning.
Att förutse och sätta ett värde på vilken skada en vd:s uttalande kan få på aktiekursen blir något annat. Kanske lika bra att undvika vd:ar som skapar risker med sina inlägg? Det finns trots allt många intressanta bolag utan sådana.
En annan typ av exempel på vilken stor effekt inlägg på sociala medier kan få är Adidas brott med Kanye West, eller Ye, nyligen. Adidas har under flera år sålt kläder och sneakers under rapparens varumärke Yeezy.
Produkterna har enligt Bloomberg stått för upp emot 8 procent av Adidas omsättning. Efter artistens antisemitiska utspel under Paris Fashion Week och därefter inlägg på sociala media avbröt Adidas samarbetet. Trots kännbara ekonomiska konsekvenser. Samma dag som beslutet tillkännagavs meddelade Gap att man slutar sälja Yeezy-produkter och även Balenciaga säger upp bekantskapen, lät moderbolaget Kering meddela.
Bolagen är väl medvetna om den betydelse som sociala media har för deras kunder och hur mycket större den ekonomiska skadan kan bli om man inte agerar och har en strategi för sitt agerande som är i linje med de värden som man utger sig för att stå för.
Sociala medier har blivit en självklar del av bolags- och aktieanalysen.
Bakgrund | Therese Nyrén
• Grundare och förvaltare av Lucy Global Funds (AIFM Capital)
• Tidigare grundare och vd för Sue Ellen Investments
• Har även arbetat på bland annat Nordea och Öhman Fonder
Bakgrund | Kim Hansson
• Fondförvaltare Lucy Global Fund (AIFM Capital)
• Är även knuten till NordSIP (Nordic Sustainable Investment Platform)
• Tidigare fondförvaltare och strateg hos Nordea
• Har även arbetat på bland annat Öhman Fonder och PWC
Fotnot: Skribenten representerar ett företag som är aktör med egna intressen på marknaden.