Hem
Stefan Ranstrand. (STAFF / TT NYHETSBYRÅN)

Svensk succé-vd tackar för sig efter kurslyft på 2500 procent

Tomras svenske vd Stefan Ranstrand lämnar bolaget i höst efter 12 år på posten och efter att ha levererat en totalavkastning till aktieägarna på 2 500 procent, skriver DI.

När han tillträdde 2009 var pantmaskiner i princip bolagets enda affärsområde och Ranstrand startade därför en strategigenomgång för att utveckla teknologin för fler områden. Bland annat skalades sorteringsverksamheten upp och en ny satsning inom matsegmentet inleddes.

– Varje ny produkt har blivit en succé. Men man får också vara ödmjuk för att vi haft tur med vindarna som blåst vårt håll, säger Ranstrand som nu ser fram emot mer tid med sin fru.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen