Hem
ToppnyheterSenaste nytt

Londonbörsens vd-byte

Londonbörsens vd-byte

Börsstyrelsen anklagar aktivistfond för sabotage

Styrelsen i London Stock Exchange (LSE) anklagar aktivistfonden TCI för att medvetet försöka förstöra för bolaget, sedan vd:n Xavier Rolet under onsdagen oväntat meddelat sin avgång. I ett brev från styrelsen som Sky News tagit del av kritiseras TCI för att ha sått split mellan Rolet och LSE.

29 november 2017, 13:14
Illustrationsbild.

Londonbörsens vd-byte

Analys: Pinsamt vd-spektakel för brexitsargat London

Londonbörsens vd Xavier Rolet avgår med omedelbar verkan och styrelseordföranden Donald Brydon kliver av i förtid. Det stod klart på onsdagen. Bloombergs Chris Hughes beskriver det hela som ett pinsamt debacle som Brydon som ordförande kan hållas delvis ansvarig för. Däremot är Rolet inte oskyldig i frågan, menar han, eftersom det var han som satt vid rodret när fusionen med Deutsche Börse klappade igenom.

29 november 2017, 12:11
Arkivbild: LSE:s avgående vd Xavier Rolet.

Londonbörsens vd-byte

Londonbörsens vd avgår med omedelbar verkan

London Stock Exchanges vd Xavier Rolet lämnar sin post med omedelbar verkan, rapporterar bland andra AFP. Det var sedan tidigare planerat att han skulle kliva av i slutet av 2018.

29 november 2017, 09:21
Arkivbild: Xavier Rolet tillsammans med den brittiske utrikesministern Boris Johnson.