Hem
ToppnyheterSenaste nytt

Sinande malmen i Kiruna

Sinande malmen i Kiruna

Ännu ett större skalv i Malmberget på söndagen

Ett femte större skalv inträffade i Malmberget i Gällivare på söndagsförmiddagen, rapporterar TT. På lördagen inträffade fyra. Bakgrunden till skalven är sättningar i gruvan.

29 september 2024, 14:11
Arkivbild.

Sinande malmen i Kiruna

Kirunaflytt dyrare än väntat – LKAB ger 100 miljoner

Statligt ägda LKAB ger 100 miljoner kronor till Kiruna kommun, rapporterar SVT Nyheter Norrbotten. Pengarna ska gå till ”oförutsedda fördyringar” kring stadsflytten, som sker på grund av att LKAB:s gruva i staden expanderar.

13 november 2023, 17:42
Nya stadskärnan i Kiruna.

Sinande malmen i Kiruna

Kiruna vill ha mer pengar från LKAB – saknas 200 miljoner

Kiruna kommun menar att det saknas 200 miljoner kronor från LKAB för flytten av stadskärnan. Det rapporterar SVT.

16 december 2022, 14:18

Sinande malmen i Kiruna

LKAB redo för nyförvärv – vill minska järnmalmsberoende

Järnmalmen står för 85 procent av LKAB:s omsättning. För ett år sedan öppnade vad Jan Moström för att företaget skulle diversifiera sin verksamhet genom förvärv, skriver DI. Detta sedan man upptäckt att fyndigheterna under Kiruna inte var så djupa som man trott.

25 november 2019, 06:40
Jan Moström.

Sinande malmen i Kiruna

LKAB breddar verksamheten – investerar i fosforprojekt

LKAB ska bygga två pilotanläggningar för omvandling av gruvavfall till fosfor och sällsynta jordartsmetaller.

20 februari 2019, 06:02
LKAB:s gruva i Kiruna.