Hem
ToppnyheterSenaste nytt

Stigande kakaopriset

Stigande kakaopriset

Räkna med fortsatt höga chokladpriser: ”Lite av en baksmälla här”

Chokladälskare fortsätter att känna av prishöjningar efter fjolårets kakaorally. Trots att priserna på kakao sjunkit något under 2025 dröjer effekten för konsumenter, då tillverkarna fortfarande bär kostnaderna från fjolåret. Lättnaden ser ut att komma först till påsken 2026, enligt J.P. Morgans råvarustrateg Tracey Allen.

22 augusti 2025, 12:21
Genrebild.

Stigande kakaopriset

”Jag har jobbat hårt men det har inte gett något”

Anledningen till att Ghana och Elfenbenskusten gått ihop och bestämt en miniminivå att sälja kakaobönerna för är för att förbättra kakaoböndernas inkomster, rapporterar Reuters.

28 juni 2019, 17:20
Kouakou Kinimo, kakaoodlare i Elfenbenskusten.

Stigande kakaopriset

Kakaopriset på tioårshögsta: ”Kommer bli dyrt i Europa”

Priserna på kakao har stigit på världsmarknaden eftersom det råder brist på kvalitetsbönor. Köpare på den europeiska marknaden får betala höga priser för kakaobönor från Elfenbenskusten och Ghana, rapporterar Reuters.

28 juni 2019, 17:16
Priset på kakao ligger på rekordhög nivå.