Hem
ToppnyheterSenaste nytt

Vine

Techjättarnas monopolställning

Förklaring •Alla är trötta på techjättarnas flöden – ändå är vi fast

Tiktok kritiseras för att dölja klipp på migrationsmyndigheten ICE och Elon Musk uppges främja porrbotar på X. Från flera håll hörs röster om att användare borde lämna de stora plattformarna.

Techjättarna har haft närmast monopol på sociala medier i över tio år. Än ser inget ut att ändra den saken.

Tech

”Spökappar ger en inblick i en alternativ techvärld”

Trots att appen Foursquare släcktes ner i december har Bloombergs skribent Austin Carr valt att ha kvar den på sin telefon. Han skriver att han inte är ensam och minns samtidigt andra fallna favoriter som Periscope, Flappy Bird, Vine och Yo.

25 januari 2025, 16:29
Arkivbild från 2016: Appen Periscope.

Kritiken mot sociala medier

Vines efterträdare Byte dras med ett spam-problem

Videoappen Vines efterträdare Byte ses redan som en framgång och har börjat roffa åt sig användare från kinesiska Tiktok. Men appen har ett problem. Det förekommer väldigt mycket spam i kommentarerna, vilket riskerar att förstöra användarupplevelsen. Det skriver Engadget.

27 januari 2020, 11:26
Illustrationsbild.

Tech

Twitter tappar sin utvecklingschef

Twitters utvecklingschef Jessical Verrilli lämnar bolaget efter årsskiftet. Det skriver Recode.

11 december 2017, 08:12
Illustrationsbild.