Hem
Förstörelse i Gaza. (AP)

UD: Ambassaden i Kairo redo att hjälpa Gazasvenskar

Sveriges ambassad i Kairo står redo att hjälpa svenska medborgare om gränsen mellan Egypten och Gaza öppnas. Det uppger Utrikesdepartementet för TT.

UD har varit i kontakt med runt 360 svenskar i Gaza som vill lämna området. På fredagen slogs dock mobil- och telefonnätet ut inför Israels markoffensiv.

”Skulle vi få viktig information om möjligheten att lämna genom Rafah kommer vi på nytt försöka nå ut till alla dessa svenskar”, skriver deparementet.

Rafah är den enda gränsövergången mellan Gaza och Egypten. I nuläget är den bara öppen för lastbilar med nödhjälp till Gaza.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen