Hem

VEF: SUBSTANSVÄRDE 3:48 KR/AKTIE 30/6 2025

Investmentbolaget VEF hade vid utgången av det andra kvartalet 2025 ett substansvärde per aktie om 3:48 kronor.

Det framgår av delårsrapporten för det andra kvartalet 2025.

Det totala substansvärdet uppgick till 3,6 miljarder kronor jämfört med 3,9 miljarder kronor vid årsskiftet, en minskning med 8 procent.

I dollar räknat ökade dock substansvärdet till 375 miljoner dollar jämfört med 353 miljoner dollar vid årsskiftet, en ökning med 6 procent.

Under det andra kvartalet var resultatet efter skatt 21,3 miljoner dollar (-11,2).

"Vi är nöjda med vår leverans under det första halvåret då vår portfölj återigen börjar växa samtidigt som genomförda avyttringar, till värderingar i närheten av substansvärdet, har stärkt vår position", skriver vd Dave Nangle i rapporten.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen