Analyser: 100 punkter vore att visa sig på styva linan
”Vi är bortom små steg”, sa Stefan Ingves och DI-kolumnisten Nils Åkesson tolkar det som att en historiskt kraftfull räntehöjning väntar i slutet av september.
”Räntemarknaden prissätter till och med 40 procents chans att Ingves med kollegor slår till med hela 100 punkter i september, för att visa sig på styva linan”, skriver han.
Placeras Pekka Kääntä är inne på ett liknande spår och skriver att ”framtung” penningpolitik av sådant slag skulle bli svårhanterlig för börsen.
”Sedan kan man alltid hoppas på att slutet på räntehöjningarna börjar nalkas och att även inflationstoppen snart ska vara passerad”, skriver han i en kommentar.
Utvecklingen får även konsekvenser utanför börsen, konstaterar ekonomijournalisten Johan Schück på sin blogg.
”För hushållen betyder detta att bostadsräntorna stiger kraftigt, liksom att priserna på bostäder fortsätter sjunka”.