Hem
(Tomas Oneborg/SvD/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Momsfusk på 100 miljoner kan ha finansierat terror

Svenska och danska staten har lurats på över 100 miljoner kronor i momsintäkter. Pengarna misstänks ha finansierat terrorism, enligt en kartläggning som Sveriges Radios Ekot, Danmarks Radio och Jyllands-Posten har gjort.

Medierna har granskat flera misstänkta terrorresenärer, sympatisörer till terrorgrupper och personer som bor bå samma adress som tidigare dömda IS-krigare. De ska under fyra år ha lurat Sverige på uppemot 90 miljoner kronor i skatt och Danmark på nästan 30 miljoner svenska kronor.

Det har handlat om företag som säljer mobiltelefoner, elektronik, kyckling och godis. I de svenska fallet har flera personer dömts för skattebrott medan fallen fortfarande utreds i Danmark. Trots de fällande domarna kan momsbedrägerierna ofta fortsätta, skriver SR.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen