Ledarna får ny ledareChefernas fackförbund Ledarna har valt Andreas Miller till ny förbundsordförande. Han efterträder Annika Elias, som går i pension efter tolv år på posten, skriver TT.
”Reglerna är en nackdel för kvinnornas chefskarriär”Fackorganisationen Ledarna kritiserar dagens föräldraförsäkring och kräver att den moderniseras med fler öronmärkta pappamånader, skriver DN.
Nya Volvo EX90: Uppkopplad och helt elektriskDen banbrytande och helt elektriska SUV:en EX90 markerar starten på en ny era, och kombinerar det bästa av skandinavisk design, avancerad säkerhet och praktisk familjekomfort.
Mätning: Manliga chefer tar ut mindre föräldraledighetHela 28 procent av de manliga cheferna säger att de inte haft möjlighet att ta ut så mycket föräldraledighet som de önskat. Något som däremot 88 procent av de kvinnliga cheferna klarat av att göra. Det visar Ledarnas Jämställdhetsbarometer, skriver DN.
Svenskt Näringsliv: Förslaget blir svårt för egenföretagareFörslaget att reservera fler månader i föräldraförsäkringen till vardera förälder är inte en bra idé. Det säger Svenskt Näringslivs socialförsäkringsexpert Catharina Bäck till TT. Hon menar att minskad möjlighet att överlåta föräldrapenningdagar gör det svårt för företagare som inte kan vara ifrån företaget en längre tid. 18 december 2017, 14:51
Den viktigaste faktorn inom teknisk analysTeknisk analys av aktier kan verka krångligt och som något som bara proffsen håller på med. Sanningen är att det finns enkla principer som kan ge dig ett försprång på börsen. Investtech har forskat på teknisk analys i årtionden och har identifierat vilka faktorer som faktiskt ger meravkastning över tid.