Hem
ToppnyheterSenaste nytt

Västsverige

Kvantrallyt

Bill Gates kvantdatabolag till Mölndal

Kvantdatabolaget Ionq kommer att flytta in i Astra Zenecas forskningslokaler i Mölndal, skriver DI. Forskningsanläggningen Bioventurehubs vd Magnus Björsne säger till tidningen att man inte riktigt vet hur teknologierna fungerar och vilken nytta de kan göra.

3 december 2024, 08:47
Astra Zenecas anläggning i Mölndal.

Energiomställningen

Busch: Vindkraft löser inte effektbristen i Västsverige

Regeringen har kritiserats för långa beslutstider för ny vindkraft och under ett besök vid Västsvenska handelskammaren pressas energi- och näringsministern Ebba Busch i frågan. Det skriver DN.

17 april 2024, 14:47
Energi- och näringsministern Ebba Busch.

Sverige

18 personer döms i stor assistanshärva i Göteborg

18 personer med koppling till ett assistansbolag döms för grova bedrägerier och bidragsbrott mot Försäkringskassan och Göteborgs stad. Det meddelar Göteborgs tingsrätt.

12 augusti 2021, 11:46
Arkiv.

Coronaviruset • Svenska tillväxten

Nordea: Stockholm får Sveriges lägsta tillväxt 2021

Stockholmsregionen väntas få lägst tillväxt 2021, procentuellt. Det visar en analys som storbanken Nordea har gjort över återhämtningen sett till åtta svenska regioner, däribland Västsverige och mellersta Norrland.

9 mars 2021, 06:34

Svenska tillväxten

Avmattning i Västsverige: ”Över för denna gången”

Nedgången i den västsvenska konjunkturen som började synas i höstas har fortsatt under våren, visar Västra Götalandsregionens färska konjukturbarometer.

27 maj 2019, 13:48
Göteborgs hamn, Helena L. Nilsson.