Hem
Illustrationsbild. (Charles Krupa / AP)

UPS kapar 30 000 jobb till

UPS minskar jobbstyrkan med upp till ytterligare 30 000 tjänster i samband med att samarbetet med Amazon fasas ut och en omställningsplan genomförs. Det uppger bolaget i samband med tisdagens delårsrapport, skriver CNBC.

– Detta kommer att ske genom naturlig avgång, och vi förväntar oss att erbjuda ett andra frivilligt avgångsprogram för heltidsanställda chaufförer, säger finanschefen Brian Dykes enligt kanalen.

Nedskärningarna kommer i spåren av att bolaget kapade 48 000 jobb under 2025.

UPS delår för det fjärde kvartalet överträffade analytikernas förväntningar och aktien steg marginellt på Wall Street.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen