Gästkrönika •”Private equity – en marknad på frammarsch”Marknaden för bolag utanför börsen är på frammarsch, men fortfarande är det inte helt enkelt att investera i private equity. Det skriver Coelis Henrik Arfvidsson i en gästkrönika.
Gästkrönika •”PE-marknaden vädrar vår efter lång vinter”Det har varit vargavinter på private equity-marknaden de senaste åren – men nu börjar islossningen skönjas, skriver Coeli Private Equitys vd Henrik Arfvidsson i sin första gästkrönika för Omni Ekonomi.
Tänk på det här om du ska sälja ditt bolag Funderar du på att sälja ditt bolag? Matilda Lundblad, en av grundarna av Kollarna.se, berättar om sin exitresa – och ger sina bästa tips till alla entreprenörer som går i säljtankar.