Vice riksbankschefen: Risk för högre inflation 2026
Det finns fortfarande en viss risk för högre inflation under 2026, bedömer vice riksbankschef Anna Seim.
Vid Riksbankens möte den 4 november, då styrräntan lämnades oförändrad på 1,75 procent, framhöll hon flera argument för sin bedömning. Hon pekade på att momssänkningen på livsmedel i april nästa år kanske inte får fullt genomslag på priserna, att efterfrågetrycket i ekonomin ännu inte syns i statistiken samt att ett lägre sparande kan bidra till att höja den neutrala räntan.
– Eftersom en högre neutral ränta gör att en given styrränta blir mer expansiv, talar detta för att den penningpolitik som vi nu för verkligen kommer att stärka konjunkturen, sa Seim.
Inflationen i Sverige (KPIF)
2025
Oktober: 3,1% (preliminär)
September: 3,1%
Augusti: 3,2%
Juli: 3,0%
Juni: 2,8%
Maj: 2,3%
April: 2,3%
Mars: 2,3%
Februari: 2,9%
Januari: 2,2%
2024
December: 1,5%
November: 1,8%
Oktober: 1,5%
September: 1,1%
Augusti: 1,2%
Juli: 1,7%
Juni: 1,3%
Maj: 2,3%
April: 2,3%
Mars: 2,2%
Februari: 2,5%
Januari: 3,3%
Fotnot: Det som redovisas är prisförändringar i årstakt enligt Riksbankens målvariabel KPIF, som till skillnad från KPI utgår från oförändrade boräntor.